Starobný dôchodok

Starobný dôchodok, alebo tiež “penzia”, je príjem (peniaze), ktorý vám štát začne vyplácať po dosiahnutí dôchodkového veku. Tu zistíte, ako oň požiadať, na čo všetko myslieť a akú výšku dôchodku môžete očakávať.

úuvodný obrázok
Generálny partner 

Kedy mám nárok na starobný dôchodok?

Nárok na starobný dôchodok máte, ak spĺňate nasledujúce požiadavky:

1. Dosiahli ste dôchodkový vek: výšku dôchodkového veku určuje štát. Záleží od roku narodenia a pre matky aj od počtu detí.

2. Platili ste aspoň 15 rokov dôchodkové poistenie: Podmienkou je, že ste ho hradili na Slovensku, alebo v inej krajine Európskej únie. Na výšku dôchodku však majú vplyv len roky odpracované na Slovensku.

Aký bude môj dôchodkový vek?

Vek odchodu do dôchodku je pevne stanovený štátom, a záleží od vášho roku narodenia. Aktuálne stanovený vek odchodu do dôchodku pre váš ročník nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne.

Za každé vychované dieťa si môžu rodičia znížiť dôchodkový vek o 6 mesiacov (najviac 18 mesiacov), avšak nárok si môže uplatniť len jeden z rodičov. Prednostné právo má matka.

Aký vysoký bude môj dôchodok a ako dlho ho budem dostávať?

Výšku dôchodku vypočítava Sociálna poisťovňa na základe vašej priemernej mzdy za všetky odpracované roky, počtu odpracovaných rokov a tzv. “aktuálnej dôchodkovej hodnoty”.

Presný výpočet nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne, alebo môžete zistiť približnú hodnotu pomocou dôchodkovej kalkulačky. Starobný dôchodok budete dostávať až do konca života, a po vašej smrti má váš partner právo na vdovecký dôchodok.

Ako požiadať o starobný dôchodok?

Ukaž detaily
1

Mesiac pred dosiahnutím dôchodkového veku si rezervujte termín stretnutia v Sociálnej poisťovni v mieste vášho trvalého bydliska. Najbližšiu pobočku môžete nájsť tu.

Zarezervujte si termín v deň dosiahnutia dôchodkového veku, alebo čo najskôr po jeho dosiahnutí. Rezerváciu si môžete urobiť online.

2

Stiahnite si žiadosť o dôchodok zo stránok Sociálnej poisťovne, vytlačte a vyplňte. Ak máte problémy alebo otázky, pomôže vám neskôr zamestnanec poisťovne na pobočke, alebo dôchodkový poradca.

3

Pripravte si všetky potrebné doklady – občiansky preukaz, potvrdenie o zaplatenom poistnom a ďalšie. Celý zoznam nájdete nižšie.

4

Na pobočke spolu so zamestnancom poisťovne vyplňte žiadosť, a odovzajte potrebné podklady (prípadne dopošlite poštou).

5

Počkajte na rozhodnutie. Sociálna poisťovňa skontroluje vašu žiadosť, a do 60 dní od doručenia odpovie.

Aké dokumenty treba na žiadosť o starobný dôchodok?

Preukaz totožnosti

Občiansky preukaz/cestovný pas

 

Doklady o obdobiach dôchodkového poistenia

Doklady o obdobiach dôchodkového poistenia, tie ktoré sú v elektronickom účte poistenca nosiť nemusíte, ale prineste si doklady o platbách ktoré v evidencií nie sú. Overiť si čo vo vašej evidencií už je si môžete na bezplatnom čísle 0800 123 123, emailom na podatelna@socpoist.sk, alebo osobne na pobočke

Doklady o ukončení vzdelania

Doklady o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak ste narodení po roku 1963. Muži taktiež doklad o trvaní výkonu povinnej vojenskej služby alebo vojenskú knižku.

Potvrdenie zamestnávateľa

Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Doklady preukazujúce obdobie a dĺžku

Doklady preukazujúce obdobie a dĺžku zamestnania: stačí pre zamestnania, ktoré nie sú v elektronickom účte poistenca.

Rodné listy detí

Vyžadujú sa len v prípade ak ste cudzinec, alebo sa dieťa narodilo v cudzine a nebolo zapísané do osobitnej matriky. Ak takéto dieťa zomrelo pred 18 rokom života, vyžaduje sa aj úmrtný list.

Doklad o prevzatí do náhradnej starostlivosti

Ak ste dieťa prebrali do pestúnskej starostlivosti (alebo inej starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), budete potrebovať aj rozhodnutie príslušného orgánu o prevzatí detí do opatery. Ak bolo dieťa v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, treba predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len vtedy, ak žiadate o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa).

Potvrdenie príslušnej inštitúcie

Potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia v cudzine: Ak ste boli poistení v cudzine, potrebujete posúdenie nároku na minimálny dôchodok. To urobí sociálna poisťovňa na základe potvrdení a potvrdení o sume dôchodku vyplácaného s cudziny.

Dôležité kontakty

  • Bezplatná linka: 0800 123 123  (ak ste pracovali iba v SR),
  • Bezplatná linka: 0800 500 599  (ak ste pracovali aj v zahraničí)
  • Linky pre volanie zo zahraničia: +421 906 171 931, +421 2 3247 1931
  • Ďalšie linky pre volanie zo zahraničia: +421 906 171 965, +421 2 3247 1965
  • Pobočky: https://www.socpoist.sk/pobocky

Telefónne kontakty v pracovné dni od 8.00 do 16.00 h

Bol obsah na tejto stránky užitočný?